НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Освітній процес в дитячому садку спрямований на реалізацію завдань Базового компонента дошкільної освіти і організований відповідно до вимог програми "Українське дошкілля"

Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено  12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.

«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:

• особистість дитини;
  • дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
  • дитина в природному довкіллі;
  • гра дитини;
  • дитина в соціумі;
  • мовлення дитини;
  • дитина у світі мистецтва.

Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.

Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти,  напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.

Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.

Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.

Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.

Громадське обговорення проєкту Базового компонента дошкільної освіти відбувалося з 10 до 26 листопада 2020 року. За цей період надійшло 27 звернень із пропозиціями щодо змісту проєкту, з урахуванням яких було внесено зміни до структури Стандарту, доопрацьовано зміст освітніх напрямів, удосконалено вступну частину та умови реалізації Стандарту. Колегія Міністерства освіти і науки України схвалила нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти 21 грудня 2020 року.

Базовий компонент дошкільної освіти – це ще один крок для забезпечення рівного доступу до якісного дошкілля в Україні.

«Українське дошкілля» — це програма розвитку дитини дошкільного віку, яку використовують під час організації навчально-виховного процесу у закладах дошкільної освіти та центрах дитячого розвитку.
             Ідея та мета програми — опираючись на зміст Базового компонента дошкільної освіти, реалізувати оптимальний комплекс розвивальних, виховних і навчальних функцій та напрямків життєдіяльності дітей дошкільного віку.

Завдання програми «Українське дошкілля»

• Реалізувати особистісно-зорієнтоване навчання
  • Сприяти формуванню системи цінностей дошкільників
  • Розвивати життєві компетенції
  • Збагачувати загальну культуру дітей
  • Сформувати уявлення про цілісну картину світу

Принципи

• Науковість
  • Інтеграція
  • Системність
  • Комплексність
  • Гуманізація змісту навчання та виховання

Структура програми

Матеріал розподілено відповідно до освітніх ліній, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти. Зміст має такі розділи:

• Ранній вік (3-й рік життя)
  • Молодший вік (4-й рік життя)
  • Середній вік (5-й рік життя)
  • Старший дошкільний вік (6-й рік життя)

У кожному розділі вміщено стислу характеристику особливостей дитячого розвитку, інформацію про те, як організувати виховання та навчання, а також орієнтовні компетенції, якими повинна володіти дитина у межах свого віку.

Зміст програми «Українське дошкілля» (редакція 2017 року) поступово ускладнюється залежно від розвитку дітей та їх вікової компетенції.

Третій рік життя

Що відбувається з дитиною :

• З’являється потреба у спілкуванні з дорослими та прагнення до самостійності
  • Відбувається конфлікт між «Я хочу» та «Я можу»
  • Активно збагачується лексичний запас
  • Розвивається тактильна, зорова та кінетична чутливість
  • Стає чіткою координація рухів
  • Розвивається фонематичний та музичний слух
  • З’являється здібність розрізняти напрямки руху та фокусувати увагу
  • Формуються судження про оточення та здатність до узагальнення
  • Виникають запитання «Що це? Чому?»
  • Активізується репродуктивна уява
  • Розширюються сенсорні можливості
  • Відбуваються прогресивні зміни в розвитку пам'яті та уваги
  • Урізноманітнюється емоційна сфера